College Preparatory School for Girls Grades 3-12

Virtual MS/US Class Day & US Departmental Awards Ceremonies Recognize Outstanding Student Achievements & Effort

During our virtual Upper School Departmental Awards Ceremonies on Monday, May 24 and our Middle & Upper School Class Day on Wednesday, June 9, the following students received recognition for their exceptional achievements and efforts throughout the 2020-2021 school year.

Congratulations to all those honored!


Class Day Awards (June 9)


CATHARINE P. WHEATLEY MIDDLE SCHOOL AWARD – Margaret Shelton ’26, Elise Attiogbe ’25

MICHAEL HIGGINS JUNIOR CLASS AWARD FOR INTELLECTUAL LEADERSHIP – Isabella Terhune '22

HOLTON JUNIOR CLASS AWARD  –  Tomisin Sobande '22 

DIANA COULTON BEEBE AWARD –  Penelope Gallagher '22 

SUZANNE MELANIE PHILLIPS LEADERSHIP AWARD  –  Robin Hess '22 

LORRIE LIPSCOMB BOOSTER AWARD –  Mackenzie Daggitt '21

RICHARD E. & NANCY P. MARRIOTT SCHOOL SERVICE AWARD  –  SeKai Parker '21 

COMMUNITY SERVICE AWARD  –  Karina Knizek '21 

TERRELL MCSWEENY PRIZE  –  Kelly Padalino '21

JOSEPH C. & EVE KEMP RICHARDS AWARD  –  Esther Kim '21 

JAMES WHITTIER LEWIS AWARD  –  Eman Teshome '21 

HEAD’S AWARD  –  Tess Armstrong  '21

HEAD'S LETTERS OF COMMENDATION  –  Kelsey Frederick '21, Irene Qi '21, Josephine Stark '21 

CLASS OF ’96 AWARD – Ema Nakayama '21 

ALUMNAE SCHOLAR  –  Emmelyn Pastor '22 

ALUMNAE SENIOR PRIZE –  Anushka Dar '21 

ALUMNAE AWARD –  Mackenzie Daggitt '21 

MEMBERS OF CUM LAUDE SOCIETY – Anushka Dar ’21, Kelsey Frederick ’21, Esther Kim ’21, Isabella Motsco ’21, Ema Nakayama ’21, Irene Qi ’21, Eleanor Tucker ’21, Alyssa Wang ’21

NEW MEMBERS OF CUM LAUDE SOCIETY – Molly Adams ’21, Maria Klick ’21, Katherine Kohn ’21, Jaimie Lwin ’21, Kelly Padalino ’21, Huntly Rathbone ’21, Josephine Stark ’21, Olivia Brett-Major ’22, Sarah Chin ’22, Sophie Duncan ’22, Serena Hong ’22, Rin Iimi ’22, Gloria Kalnitskaya ’22, Daniella Nichols ’22, Isabella Terhune ’22, Qianya Wang ’22 

2021 (SENIOR) BOOSTERS – Ava Bubbosh '21, Mackenzie Daggitt '21, Kelsey Frederick '21, Maryam Garavi '21, Natalie Kempf '21

2021 STEM SCHOLARS  – Molly Adams '21, Katherine Bohigian '21, Kate Camphausen '21, Delia Curran '21, Anushka Dar '21, Sara Earnest '21, Katherine Kohn '21, Jaimie Lwin '21, Isabella Motsco '21, Ema Nakayama '21, SeKai Parker '21, Asma Poshni '21, Ashmita Pyne '21, Eleanor Tucker '21

2021 GLOBAL SCHOLARS  – Maya Anopolsky '21, Samira Arora '21, Ava Bubbosh '21, Annika Chidambaran '21, Mackenzie Daggitt '21, Talia Desai '21, Natalie DeSarbo '21, Katherine DiPaolo '21, Lusya Engen '21, Monelli Esfandiary '21, Allison Greathouse '21, Karina Knizek '21, Georgette Manos '21, Lucy Mason '21, April McCall '21, Ema Nakayama '21, Msangwa Ogada '21, Kelly Padalino '21, SeKai Parker '21, Asma Poshni '21, Elizabeth Price '21, Ashmita Pyne '21, Huntly Rathbone '21, Ava Risser '21, Josephine Stark '21 


Upper School Departmental Awards (May 24)
 

Suzanne Bailey Athletic Award – Bella Motsco '21

Betty Woods Nevitt Athletic Award –  Joanna Dematatis '21

Cassie Johnson Athletic Award (HAA Vote) – Macy Daggitt '21

Mary Happer Dance Award – Brielle Herlein '21

Dr. Ross J. Clark Chorus Award – Asma Poshni '21

National School Orchestra Award, Instrumental Award for Strings – Jaimie Lwin '21

Sousa Band Award (Winds) – Esther Kim '21

Carolyn Gott DuPont Drama Award –  Ema Nakayama '21

Phyllis Ehrlich Award in Drama (for Technical Theater) –  Allison Stroman '21

Photography Award –  Mairead Levitt '21

David Glasser Studio Art Award –  Anna Matsui '21

Ceramics Award - Natalie DeSarbo '21

The Renssalaer Medal (Junior) – Caitlin Wang '22

Bausch and Lomb Honorary Science Award (Junior) – Gloria Kalnitskaya '22

George Washington University School of Engineering and Applied Science Award (Junior) - Bella Terhune '22 

Science Department Award –  Delia Curran '21

Frederick Douglas and Susan B. Anthony Award – Lily Meierhoefer '22

History of Art Award – Josephine Stark '21

Nancy Ellen Cohen History Award – Irene Qi '21

Elaine Gelman Award in Mathematics -  Ema Nakayama '21

Helen Shearman Latin Award – Lucy Mason '21

Spanish Award – Anushka Dar '21

Chinese Award – Huntly Rathbone '21

Elise Gelman French Award - Ema Nakayama '21

Pam Farley Creative Writing Award – Esther Kim '21

Leicester Rogers English Award – Kelsey Frederick '21

Sally Alexander Scroll Award – Ava Risser '21